پروانه کاظمی

کارشناس ارشد تغذیه


لیفت خط خنده بدون تزریق

سایت ها و وبلاگ های ایده

فيلم انجام كرايوليپوليز

لاغری موضعی با دستگاه ها

آدرس ایده آل* پونک*

کادر درمانی ایده آل

غذاهای مفید برای کودکان بیش فعال

اختلالات توجه یا attention deficit disorder) ADD) یکی از مشکلات رفتاری کودکان میباشد که متأسفانه در سالهای اخیر بر تعداد آن به طور چشمگیری افزوده شده است.در این مطلب تصمیم داریم غذاهای مفید برای کودکان بیش فعال را معرفی نماییم و در مطلب بعدی، غذاهای مضر برای این دسته از کودکان را نام ببریم. با ما همراه باشید.

پیش فعالغذاهای مفید
* اسیدهای چرب امگا - 3، امگا -6 و آراشیدونیک اسید
برخی از اسیدهای چرب که در بدن ساخته نمیشوند، ولی در حفظ سلامت انسان نقش حیاتی به عهده دارند، اسیدهای چرب ضروری نامیده میشوند. اسیدهای چرب ضروری عبارتند از: اسید چرب امگا 3، امگا -6 و آراشیدونیک اسید.

مغز انسان حدود 6 درصد چربی دارد که اسیدهای چرب امگا - 3 سهم بیشتری را به خود اختصاص داده است. یکی از نقشهای مهم اسیدهای چرب ضروری، ارتباط و انتقال بین سلولهای مغز است. اسید چرب امگا - 3 که برای رشد و عملکرد مغز ضروری است ممکن است رفتار، حافظه و کمبودهای رفتاری و شخصیتی را بهبود بخشد.

یافته های مطالعات نشان داده است کودکان مبتلا به بیش فعالی دارای سطح پایینتری از اسیدهای چرب ضروری هستند که در نتیجه مشکلاتی در یادگیری، رفتار، خواب و عملکرد ایمنی آنان ایجاد میکند؛ به طوری که در پسران 6 تا 12 سال که دارای سطح پایین اسیدهای چرب امگا -3 بودند، مشکلات کم خوابی بیشتری دیده شده است.

- کنجد ، تخم کدو تنبل و تخم گل آفتابگردان، منابع خوب اسیدهای چرب امگا 6 هستند. ثابت شده است که بیشفعالی با افزایش مصرف اسیدهای چرب ضروری بهبود مییابد.
- ماهی تن ، قزل آلا، ساردین و ماهی کولی و نیز تخم کتان همگی تأمینکننده اسیدهای چرب امگا- 3 هستند. مصرف دو عدد ماهی در هفته برای این کودکان توصیه میشود.

* کلسیم
کمبود کلسیم ممکن است بیش فعالی را به وجود آورد. بنابراین میتوان با تنظیم یک برنامه غذایی مناسب حاوی کلسیم نظیر شیر، پنیر، ماست، نان، بستنی، سبزیجات برگ سبز مانند کلم، برگهای سبز شلغم، یا مکملهای کلسیم، این کمبود را بر طرف کرد.

* منیزیم
نتایج برخی از بررسیها نشان دادهاند که کمبود منیزیم در کودکان بیش فعال وجود دارد، به طوری که با دریافت منیزیم بیش فعالی در آنان به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

منابع غذایی منیزیم عبارتند از :
مغزها، حبوبات، غلات آسیاب نشده و نیز سبزیجات برگ تیره و شیر.کنجد، تخم کدو تنبل و تخم گل آفتابگردان، منابع خوب اسیدهای چرب امگا 6 هستند. ثابت شده است که بیشفعالی با افزایش مصرف اسیدهای چرب ضروری بهبود مییابد

* روی
یافته های مختلف ارتباط بین کمبود روی و بیش فعالی را نشان داده است، به طوری که سطح سرمی روی در کودکان مبتلا به بیش فعالی به طور قابل توجهی پایینتر از کودکان طبیعی بوده است.کمبود روی در کودکان مشکلاتی از قبیل خشونت، کج خلقی، گریههای زیاد، بیزاری و نفرت و ناتوانی در تمرکز را ایجاد میکند.گوشت، ماکیان، شیر و محصولات لبنی 80 درصد کل میزان روی مواد غذایی را تشکیل میدهند. جگر، پنیر، غلات کامل، لوبیاهای خشک، مغزها و محصولات سویا نیز منابع نسبتاً خوب روی هستند.

* ویتامینهای گروه B
کمبود ویتامینهای گروه B در کودکان بیش فعال شایع است. نتایج یک مطالعه روی 27 کودک مبتلا به بیش فعالی نشان داد که مصرف روزانه 200 تا 300 گرم فسفاتیدیل سرین به مدت 2 ماه منجر به بهبودی قابل توجهی (92 درصد) در ظرفیت یادگیری و رفتاری آنان شده است.

توصیه های تغذیه ای برای کودکان مبتلا به بیش فعالی
استفاده بیشتر از پروتئینها مثل مرغ، تخم مرغ، گوشت قرمز
درمان کمبودهای تغذیهای و استفاده از مکملهای غذایی
استفاده ازمیوه وسبزی تازه
افزایش مصرف آب
برخی از غذاهای آرام بخش که توصیه میشود در رژیم غذایی فرزندانتان بگنجانید

1) سبزیهای ترد مانند کرفس، هویج، فلفل دلمهای، کلم بروکلی و گل کلم به همراه سس کم چرب، ماست و سالاد.
2) ماست کم چرب یا پنیر کم چرب مخلوط شده با میوه یا آب میوه غلیظ.
3) تخمه یا میوه مغزدار مانند بادام، بادام زمینی، بادام هندی، گردو، تخمه آفتاب گردان، تخمه کدو و سویا.
4) میوههای تازه و خشک.
5 ) کراکرهای سبوس دار با پنیر کم چرب، کره بادام زمینی، کره بادام.
6 ) غلات سالم با حداقل 3 گرم فیبر، شیر کم چرب، بستنی تهیه شده از میوه تازه و شیرینیهای خانگی را که سالمتر است جایگزین شیرینیجات ناسالم کنید.
7) قبل یا نزدیک به ساعت خواب کودکان از شیر کمچرب، فرآوردههای سویا، کره بادام زمینی و پنیر استفاده نمایید تا خواب آرامی داشته باشند.


آدرس مطب : تهران بلوار همیلا خیابان پارک میدان پارک ساختمان پزشکان پاسارگاد طبقه سوم واحد 5
تلفن : 44495410 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سوابق تحصیلی و علمیدستگاه های لاغریمقالاتیادداشت هااخبارخاطراتكرايوليپوليزصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرکویتیشنچربی سوزی موضعیگروه مشاورین ایده آلعکس قبل و بعد لیپوماتیکبرترین دستگاه های لاغریکرایولیپولیز ، کویتیشن ،مکانیسم دستگاههای لاغریسوالات متداول کرایولیپو