پروانه کاظمی

کارشناس ارشد تغذیه


سایت ها و وبلاگ های ایده

فيلم انجام كرايوليپوليز

لاغری موضعی با دستگاه ها

آدرس مجموعه ایده آل

کادر درمانی ایده آل

كاهش وزن بعد از زايمان

خانم الف-د با موجي از استرس و ناراحتي همراه با شوهر خود وارد دفتر مشاوره مي شود. با چشماني نگران مي پرسد: من چند ماهه مي توانم به وزن قبل بارداري برگردم؟از سن بچه ايكه در اغوش پدر خوابيده مي توان حدس زد كه بيشتر از يكماه از زايمان اين خانم نگذشته است. اورا به ارامش دعوت كرده و برايش توضيح داده مي شود كه:
یکی از عمده نگرانیهای تازهمادران پس از دوره طولانی بارداری، رسیدن به وزن قبلی و حتی تناسب اندام است. خیلی از خانمها تصور میکنند بارداری فرم طبیعی بدنشان را تغییر خواهد داد و گریزی از آن نیست.

به همین دلیل هم با ناامیدی به زندگی ادامه داده و در صدد راهی برای رسیدن به وزن قبلی نیستند. حال آن که تا رسیدن به تناسب اندام راهی نیست. البته رژیم گرفتن را در این دوران هرگز توصیه نمیشود. آنچه شما را در رسیدن به تناسب اندام کمک میکند، فقط تحرک و فعالیت جسمانی در محدوده طبیعی است. بهتر است سلامتي فرزند خود را در الويت قرار داده و بعد از گذراندن دوران طلايي شيردهي كم كم به تناسب اندام خود بينديشند.

رعايت نكات ويژه زير به زنان بعد از دوران بارداري توصيه مي شود:
1-انجام فعالیتهای سبک ورزشی پس از گذشت شش هفته از زایمان اشکالی ندارد. یک هفته پس از زایمان در صورتی که شما زایمان طبیعی داشتهاید، میتوانید ۳۰ دقیقه و سه بار در هفته پیادهروی کنید و ورزشهای سبک انجام دهید. به تدریج و با افزایش قدرت بدنی میتوان طول مدت و دفعات پیادهروی را افزایش داد.

2-اگر زایمان شما به طریق سزارین بوده است شش تا هشت هفته صبر کنید. میتوانید در خانه قدم بزنید زیرا این قدمزدن به بهبود زخم عمل جراحی شما کمک میکند. اما ورزش در بیرون از منزل را تا شش هفته به تاخیر بیندازید.

3-به یاد داشته باشید که مفاصل و رباطهای شما به مدت سه تا پنج ماه زمان میبرد تا قدرت گذشته را پیدا کند. بنابراین از انجام ورزشهای سنگین بپرهیزید.
4-اگر میخواهید در کلاسهای ورزشی شرکت کنید، حتیالمقدور در کلاسهایی ثبتنام کنید که مربی ورزش با ورزشهای پس از زایمان آشنا باشد.
5-ورزش برای زنانی که تازه مادر شدهاند بسیار خوب است حتی از بروز افسردگیهای پس از زایمان جلوگیری میکند اما این ورزشها چند ماه پس از زایمان نباید موجب خستگی و فشار زیاد شوند.

6-انجام ورزشهای سبک لگن و شکم بسیار مناسب است. بازگشت به شکل اولیه پس از زایمان طی چند روز هرگز اتفاق نمیافتد و تدریجی است و اغلب پس از سه ماه انجام بعضی ورزشهای خاص، بدن مادر به وضعیت اولیه برمیگردد. با شروع ورزشهای سبک و با پیادهرویهای کوتاهمدت، عضلات کف لگن کمکم قدرت قبلیشان را به دست میآورند.

7-شما میتوانید پس از مراجعه به پزشک پس از شش هفته و اطمینان از سلامت خود، ورزشهای کششی را شروع کنید. خوابیدن به پشت و انقباض عضلات شکم و لگن، چرخش کمر، خمشدن، بلندکردن پاها زمانی که به پهلو دراز کشیدهاید و ورزشهایی از این قبیل موجب تقویت عضلات و بازگشت وضعیت بدنی به شکل اولیه میشود. این اتفاقات تدریجی است و زمانی شما به شکل اولیه خود بازمیگردید که هر روز این ورزشها را انجام دهید.

8-وزنی که شما در طول بارداری به دست آوردهاید، به یک باره از دست نمیدهید. چربی که در طول بارداری در بدن شما ذخیره شده است، با شیردهی از بین میرود. بنابراین سعی نکنید رژیم بگیرید. شیردهی به از دست دادن وزنتان کمک میکند.

خانم سارا 22 ساله از يزد:چرا بعضي اززنان بلافاصله بعد از زايمان به تناسب اندام قبل از بارداري خود مي رسند؟
این گونه افراد ممكن است در طول بارداری دچار اضافه وزنی كه اغلب زنان می شوند، نبوده اند و یا اینكه بعد از زایمان از یك رژیم فوق العاده سخت پیروی كرده اند كه متخصصين تغذيه كاملا با آن مخالف هستند. متخصصان هشدار می دهند كه برای رسیدن به اندام متناسب بعد از زایمان به هیچ عنوان از رژیم های سخت خوراكی و برنامه های ورزشی شدید استفاده نكنید ، به خصوص اگر دوران بارداری سختی را سپری كرده اید یا به صورت سزارین زایمان كرده اید و از همه مهم تر اینكه بچه شیر می دهید.

بدترین چیز از نظر متخصصان این است كه زنان بخواهند برنامه ای كاملا سخت را به صورت سریع در پیش بگیرند و زود به هدف برسند. اکثر خانمها در طی ۶ ماه بعد از زایمان به وزن قبل از بارداری خود میرسند.عواملی که بر روند کاهش وزن بعد از زایمان تاثیر دارند شامل بارداری اول،شیر دادن به نوزاد،برگشت زود هنگام به سر کار خارج از خانه و … میباشند.در طی ۶ هفته اول بعد از زایمان نباید رژیم لاغری یا محدودیت انرژی داشته باشید زیرا بدن نیازمند انرژی است تا آنچه در زمان تولد نوزاد از دست رفته است،باز یابد و نیاز کودک تامین شود.تغذیه با شیر مادر،به طور معجزهآسایی باعث کاهش وزن نمیشود ولی به کاهش وزن کمک میکند.

نازنين 34 ساله از كرمانشاه: بهترین زمان برای شروع برنامه غذايي توسط مادر شيرده چه زماني است؟
به نظر متخصصين تغذيه بهتر است كه تا 6 هفته بعد از زایمان حتی به فكر رژیم گرفتن نباشید. البته كاهش جزئی وزن در این زمان نرمال است ، اما اگر بخواهید غذای مصرفی خود را به صورت چشمگیر كاهش دهید ، كار صحیحی نیست ، زیرا شما نیازمند انرژی كافی برای شیردهی هستید. اگر این مقدار كالری را كم كنید نه تنها باعث كاهش وزن شما نمی شود، بلكه نوزاد و كودك شما را دچار كم وزنی می كند. زیرا در این صورت نمی توانید شیر با كیفیتی به كودك خود بدهید.شیردهی باعث مصرف كالری می شود. این كار باعث می شود كه اضافه وزن دوران بارداری كاهش چشمگیری پیدا كند.

اكرم م از تهران: چه زناني مي توانند بلافاصله بعد اززايمان رژيم كاهش وزن داشته باشند؟
اگر كودك خود را شیر نمی دهید، پیروی از رژیم غذایی بدون اشكال است، فقط به خاطر داشته باشید كه هرگز بیشتر از يك كیلوگرم وزن در هفته وزن كم نكنید. ان هم با تحرك و رژيم توام . متخصصان تمرینات بدنی نه تنها باعث برگشت وزن متناسب بدن می شود ، بلكه انرژی لازم را نیز فراهم می كند و مانع از بروز افسردگی های رایج بعد از زایمان است.

حميد م د از كرج: بهترين ورزش بعد از زايمان كدام ورزش ميتواند باشد؟
بهترین نوع تمرین بعد از زایمان پیاده روی است. به طور كلی برای شروع تمرین می توانید از فعالیت هایی كه سه ماهه سوم بارداری می توانستید انجام دهید ، شروع كنید. سپس مقدار آن را درست مثل مقدار فعالیت در سه ماهه دوم ، اول و قبل از بارداری افزایش دهید. این روند باید در طول 4 الی 6 ماه ادامه یابد.بهترین تمرینات ، تمرینات قدرتی برای تقویت میانگاه یا نیمه وسط بدن است. تمریناتی مثل نشست و برخاست ملایم(در صورتی كه سزارین نشده باشید)، منقبض كردن و سپس رها كردن بخش لگن و ... می تواند برای تقویت این بخش موثر باشد.


آدرس مطب : تهران،سعادت آباد،میدان کاج،ابتدای سرو شرقی،مجتمع سعادت
تلفن : 22082039 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تغذیه در آلودگی هواعوارض مصرف بیش از حد کافئکاهش وزن مهمتر است یا کادلایل رها کردن رژیملاغری با دارو ممنوعگلوتن و بیماری سلیاکدانه چیالاغری در طی شیردهیپیاده رویی و چربی سوزیدارودرمانی یا رژیم درمانمقایسه نوشابه رژیمی و نوپروبیوتیک چیست؟در طی روز چه مقدار قند و شمقدار مجاز کاهش وزن طی یکآیا مصرف میوه در رژیم آزاآب خوردن و لاغریروغن زیتون فرابکر یا تصفچند نکته کاربردی برای لاامگا 3 و تاثیراتش بر روی راه های افزایش اشتهاسوابق تحصیلی و علمیچه نوع لاغری ای مناسب استاختلالات هورمونی در خانمراه های جلوگیری از لاغری نوع پخت چقد بر روی کالری از چه زمانی به برنامه غذارابطه آب خوردن و لاغرینان سفید یا نان سبوس داراصول صحیح اندازگیری وزنرابطه سرعت غذا خوردن و چاچرا هرچی ورزش می کنم لاغربهترین رژیم کدام است؟ساقه طلایی و لاغریچرا دچار چاقی شکمی هستم؟بهترین زمان مصرف ویتامینسبوس برنج و مزایای آنبرنج کته یا آبکشسطح ویتامین دی بدنت رو بهمه چیز درباره افزایش وزشکر قهوه ایهر آنچه درباره رشد قد بایتفاوت کربوهیدرات ساده و عمل اسلیو برای چه کسانی لدستگاه های لاغریمقالاتیادداشت هااخبارخاطراتكرايوليپوليزصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرکویتیشنچربی سوزی موضعیعکس قبل و بعد لیپوماتیکبرترین دستگاه های لاغریکرایولیپولیز ، کویتیشن ،مکانیسم دستگاههای لاغریسوالات متداول کرایولیپو